Każda dyscyplina sportu ma swoich odkrywców, ma swój czas i popularność. Czasem nowe dyscypliny powstają przypadkiem bądź przez pomysły i dążenia pojedynczych sportowców. Historia powstania poszczególnych dyscyplin może być ciekawa i intrygująca. Historia powstania dyscypliny takiej jak sky surfing jest powiązana ze spadochroniarstwem.

Sky surfing powstał w latach osiemdziesiątych w Kalifornii. Początkowo do skoku stosowano zwykłe deski. Dopiero francuski skoczek Joel Cruciani użył deski surfingowej wyposażonej w wiązania do snowboardingu. Nagrane wtedy akrobacje zostały wykorzystane w w filmie „Hibernator”. Po takim początku w 1989 roku kolejny Francuz skoczył już na szerokiej desce, gdzie posiadał trwałe umocowanie stóp. Następny Francuz stoi za pomysłem systemu wiązań, które pozwalają na wypięcie deski w sytuacji zagrożenia lub w chwili rozwijania się spadochronu.

Pierwsze Mistrzostwa Świata World Freestyle Federation, gdzie wykonano akrobacje powietrzne na desce odbyły się w 1990 roku w Stanach Zjednoczonych w Teksasie. Następnym krokiem w historii powstania jest rok 1992, gdzie Francuska Federacja Spadochronowa jako pierwsza zaakceptowała akrobacje powietrzne za dyscyplinę sportową. W tym roku powstała również firma produkująca sprzęt służący do uprawiania sky surfingu.

Już w 1993 roku miały miejsce pierwsze Mistrzostwa Świata w sky surfingu. Ta dyscyplina sportowa stawała się coraz bardziej popularna, a w szczególności w takich krajach jak Stany Zjednoczone, Niemcy i Francja. Natomiast od 1994 roku do popularyzacji dyscypliny sportowej jaką jest sky surfing przystąpiła Belgia. Jest to również rok, gdy utworzono odrębną sekcję dla kobiet uprawiających akrobacje powietrzne na desce. W 1995 roku w trakcie Igrzysk Sportów Ekstremalnych przystąpiło już 10 drużyn uprawiających sky surfing. Zawodnicy i działacze sky surfingu są zrzeszeni w ramach Skysportif International. W Polsce sky surfing stał się popularny w latach dziewięćdziesiątych.

Sky surfing to odmiana skydivingu. Jest to dyscyplina sportowa bardzo niebezpieczna w porównaniu do innych związanych ze skokami spadochronowymi. Powstała w wyniku poszukiwań możliwości kierowania ciałem i deską w trakcie lotu przez spadochroniarzy.

Skoki wykonywane w sky surfingu oceniane są przez sędziów na podstawie filmu wideo nakręconego przez towarzyszącego skoczkowi kamerzystę. Ocena dotyczy wykonywanych w powietrzu ewolucji i wzajemnej synchronizacji tej pary.

Popularność tek dyscypliny sportu wynika z filmowania skoków i prezentacji w telewizji oraz z jej widowiskowej formy. Najlepsze wyniki w sky surfingu odnoszą Amerykanie i Szwajcarzy.

Najwięcej filmików dotyczących sky surfingu znajdziemy online. Widowiskowość tej dyscypliny sportu sprawia, że przyciąga wielu chętnych i pragnących przeżyć ekstremalne doznania.

Historia powstania sky surfingu jest zdecydowanie i silnie powiązana ze środowiskiem spadochroniarzy. Dodatkowo rozwój sky surfingu jest szybki ze względu na publikowane filmiki z akrobacjami skoczków.