Yerba mate to znany napar, do którego używane są liście rosnące w lasach deszczowych. To ulubiony przysmak Urugwajczyków, Peruwiańczyków oraz Argentyńczyków. To, co charakteryzuje trunek to z pewnością specyficzny smak, który dla jednych okazuje się delicją, u innych z kolei wywołuje grymas na twarzy. Dla wszystkich miłośników herbat, kaw czy naparów, ładnie zapakowana yerba mate może być idealnym pomysłem na prezent. Jednak to, co warto przyznać Yerba mate to na pewno cenne właściwości, które nie tylko dodają energii, ale również wpływają pozytywnie na pamięć, koncentrację oraz zdolność utraty zbędnych kilogramów.

Yerba mate – prezent dla zwolenników herbat?Aby jednak móc cieszyć się unikatowymi właściwościami naparu, konieczne jest jego odpowiednie zaparzenie. W tym celu warto zaopatrzyć się w dzbanek, sitko, filiżanki, wodę i oczywiście liście Yerba mate, które umieszczamy w dzbanku do wysokości 2/3 i zalewamy je wodą. Po upływie około trzech minut, sprawdzamy czy liście wchłonęły wodę. Następnie dolewamy wody tak, aby wszystkie liście były zanurzone. Potem odcedzamy i napar jest gotowy do picia. Warto zauważyć, że liście z pierwszego zaparzenia można używać wielokrotnie. Generalnie tak długo, aż przestaną zabarwiać wodę. Aby uatrakcyjnić smak naparu, można wzbogacić go smakiem cukru lub mięty. Yerba mate ma to do siebie, że wykazuje się równie pobudzającymi właściwościami, co kawa czy herbata. Jednak to, co różni je od swoich poprzedniczek to z pewnością fakt, że nie wypłukuje magnezu z organizmu, dostarczając mu wielu cennych witamin i składników mineralnych.

Yerba mate jest dostępna w formie liści lub saszetek. Charakteryzuje się intensywnym, trawiastym smakiem, który można złamać łącząc go z różnorodnymi kompozycjami smakowymi. Choć napar zawiera w sobie duże ilości kofeiny, nie mniej jednak nie wywiera ona tak zgubnego wpływu, jak jest to zauważalne w przypadku tradycyjnej kawy. Wszystko dlatego, że stanowi połączenie rozmaitych związków, wywierających tak dobroczynny wpływ na organizm człowieka. Yerba mate skrywa w sobie duże ilości teobrominy, teofiliny, witamin, antyoksydantów, aminokwasów i składników mineralnych. Dlatego cieszy się tak unikatowymi właściwościami.

Choć napar słynie przede wszystkim ze swoich pobudzających właściwości, nie mniej jednak, charakteryzuje się również wieloma walorami dodatkowymi. Do najważniejszych z nich można zaliczyć umiejętność hamowania rozwoju bakterii, które są odpowiedzialne za powstawanie przykrego zapachu z ust. Dużo mówi się również o tym, że Yerba mate stanowi środek o doskonałych właściwościach odchudzających. Jak przekonują nas naukowcy, najlepsze efekty spalające tłuszcz można osiągnąć łącząc ją z guaraną oraz damianą.

Yerba mate świetnie sprawdzi się jako oryginalny pomysł na prezent dla najbliższych.