Wiele osób uważa, że to z krajów zachodnich i zza oceanu przyszła do Polski moda na przygotowywanie drobnych upominków dla gości, przekazywanych w pudełeczkach czy woreczkach z organzy. Tymczasem to właśnie polskim zwyczajem jest darowanie gościom weselnym słodkości, które mają być miłym dodatkiem na ukończenie wspólnego biesiadowania podczas przyjęcia weselnego.

Wiele osób ma jednak obiekcje nie tylko co do tego, jakie upominki przygotować, ale również, w czym je właściwie przekazać. Jest to uzasadniona wątpliwość, jako że woreczki z organzy czy pudełeczka tekturowe nie sprawdzą się w każdym przypadku. Sprawdźmy zatem, jakie mamy możliwości oraz co warto wybrać w konkretnych sytuacjach, gdy zależy nam na dobrych wspomnieniach naszych gości.

Co warto podarować?

W czym przygotować upominki ślubne dla gości?Zanim przejdziemy do tego, czy lepsze będą woreczki z organzy, małe saszetki z lnu czy też może zwykłe, kartonowe pudełeczka, zastanówmy się, co właściwie można podarować. Najbardziej znanym upominkiem weselnym w całej Polsce jest oczywiście… ciasto. Dla wielu osób jednak bardzo niewygodne oraz niezdrowe, przede wszystkim jeśli ktoś przyjechał z daleka i w upał musi wieźć ze sobą plastikowy pojemnik z ciastem wypełnionym masą kremową. Wygodniejszą alternatywą będą np. słodycze w formie dedykowanych czekoladek, migdałów albo ich odpowiedników z innej masy; takie słodycze niejednokrotnie są polukrowane, co zwiększa ich wytrzymałość. W niektórych przypadkach sprawdzą się również lizaki, małe słoiczki z domowym miodem czy nawet coś, czego nie możemy zjeść, czyli magnesy okolicznościowe. Wszystko zależy od naszej wyobraźni, funduszy oraz potrzeb.

Jak zapakować?

Wiele zależy od tego, co wybraliśmy jako upominki ślubne. Wiele drobiazgów, począwszy od drobnych słodyczy aż po np. magnesy czy drewniane tabliczki możemy włożyć do woreczków z organzy, zwłaszcza dopasowanych rozmiarem i kolorem do upominku. To opcja najprostsza i często również najtańsza, bo organza jest materiałem mało kosztownym, a wiele woreczków znajdziemy w formie gotowej. Gdzie ich szukać? W sklepach z dodatkami, materiałami papierniczymi czy nawet w sklepach z tkaninami, jeśli woreczki chcemy stworzyć samodzielnie. Jeśli jednak woreczki z organzy wydają się nie pasować do naszego zamysłu, zostaje nam kilka opcji. Jedną z tańszych, ale i bardziej indywidualnych jest zakup tekturowych, składanych samodzielnie pudełeczek z napisem przedstawiającym np. datę ślubu i imiona pary młodej. Słoiczki możemy przewiązać ozdobną tasiemką z bilecikiem okolicznościowym, zaś w przypadku dużego budżetu możemy wybrać grawerowane, drewniane pudełka.