Kupowanie kosmetyków czasami potrafi przyprawić o ból głowy. Ilość produktów i wariantów jest tak ogromna, że trudno się odnaleźć przed sklepową półką. Współczesne kosmetyki zawierają niestety dużo składników, które wywołują reakcje alergiczne, szczególnie u dzieci. Warto zatem sięgać po kosmetyki, które mają jak najmniej sztucznych składników i dodatków.

Tradycyjne produkty mydlarskie

Uniwersalne mydło z Francji na prezentPrawdziwym hitem w pielęgnacji są mydła marsylskie, które mają bardzo szerokie zastosowanie. Mydła te wytwarza się od tysiąca lat w rejonie południowej Francji. Bardzo dużą popularność mydełka zyskały w XVII wieku – podobno był nimi oczarowany sam Ludwik XIV.

Mydła marsylskie wytwarzane są według starych, sprawdzonych receptur, kiedy jeszcze nie było chemicznych dodatków i konserwantów w kosmetykach. Mydło jest tworzone ręcznie i jest w stu procentach naturalne. W skład produktu wchodzą oliwki, które bujnie rosną w ciepłym rejonie. Mydła mają postać stałą, występują najczęściej jako bloczki lub kostki. Ich kolor może niektórych zniechęcać – jest brązowo – zielony, czyli ma kolor zbliżony do zielonych oliwek.

Nie tylko do mycia ciała

Mydła marsylskie mają bardzo szerokie zastosowanie, dlatego świetnie nadają się nie tylko do codziennego użytku, ale z powodzeniem mogą zastąpić szereg kosmetyków w czasie wyjazdu. Można stosować je do mycia twarzy, ponieważ głęboko oczyszczają skórę i zmywają skutecznie makijaż. Mydła stosuje się również do mycia całego ciała – po kąpieli na skórze pozostaje cienki, przyjemny w dotyku film, który zatrzymuje wilgoć w naskórku. Nie trzeba stosować po myciu żadnych kremów nawilżających ciało. Mydła mają naturalny skład, dlatego można nimi myć nawet niemowlęta, których skóra jest bardzo wrażliwa i łatwo uczula. Może się zdawać, że mydło jest tłuste, jednak to tylko wrażenie, dlatego możemy śmiało nim myć także skórę z trądzikiem lub przetłuszczającą się.

Mydło do mycia włosów? Dlaczego nie – okazuje się, że produkt świetnie radzi sobie z myciem głowy i dobrze odżywia cebulki oraz wygładza strukturę włosa.

Mydło marsylskie posiada właściwości odkażające, dlatego możemy dezynfekować nim drobne rany i otarcia. To dobry sposób na pielęgnację ciała po urazach lub operacjach, gdzie ważne jest zachowanie higieny na szwie. Kosmetyk zastąpi również proszek do prania, także do niemowlęcych ubranek. Dobrze usuwa plamy, ponieważ wnika w tkaninę, a przy tym również delikatnie odkaża materiał. Niektórzy stosują mydło do mycia podłóg lub zabawek dziecięcych. Produkt dobrze się pieni, dlatego zmywanie za jego pomocą jest łatwe i przyjemne.

Po więcej informacji na temat mydeł marsylskich warto zajrzeć na stronę: http://gaj-oliwny.pl/pol_m_Mydla-naturalne_Mydla-marsylskie-159.html.