Dobrze dobrane ubrania jeździeckie umożliwiają czerpanie przyjemności z jazdy konnej, zapewniają komfort i bezpieczeństwo.
Najważniejszym elementem jeździeckiego wyposażenia jest kask. Aby spełniał on swoją funkcję, musi być utrzymywany w dobrym stanie i mieć odpowiednie atesty. Tylko niezniszczony kask dobrego producenta zapewni bezpieczeństwo w razie upadku z konia. Kolejną ważną częścią jeździeckiego ubrania jest kamizelka ochronna, która chroni kręgosłup przez urazami, jakich można doznać w czasie wypadku.
Obuwie jeździeckie musi być odpowiednio trwałe i wzmocnione na czubkach, aby ewentualne nadepnięcie przez konia nie skończyło się złamanymi palcami stóp. Podwyższony obcas zapewnia stabilne położenie stóp w strzemionach.
Każdy jeździec powinien wsiadać na konia w bryczesach, czyli spodniach, które są pozbawione szwów po wewnetrznej stronie nóg. Spodnie uszyte w taki sposób chronią przed otarciami, nawet w czasie wielogodzinnych jazd. Ważnym elementem ubrania jeźdźca są również rękawiczki, które chronią delikatną skórę dłoni przed otarciem podczas trzymania wodzy.