Większość użytkowników komputerów zna to pojęcie i używa tapet w codzienniej pracy. Ale co z tymi, którzy…

Pulpit to podstawowy obszar roboczy w systemach operacyjnych, których powłoka graficzna (interfejs GUI) oparta jest o tzw. okna.
Wraz z systemem operacyjnym dostarczanych jest kilka lub kilkanaście grafik do ustawiania jako tapety na pulpit, ale użytkownikowi zazwyczaj to nie wystarcza.

Aby, ustawić nową tapetę na pulpicie swojego komputera należy wykonać kilka czynności:

1) Wybrać obraz (jpg, gif,tiff) , którego chcemy używać jako tapety naszego pulpitu (pamiętać należy o dostosowaniu go do rozdzielczości ekranu swojego pulpitu, ponieważ gdy będzie za mały to po rozciągnięciu będzie wyglądał niezbyt ładnie)

2) Po wybraniu odpowiedniego pliku tapety należy kliknąć na nim prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję „Ustaw jako tło pulpitu”.

3) Po wykonaniu powyższych czynności nasza nowa tapeta będzie już na pulpicie.

Kilka ważnych uwag odnośnie tapet na pulpit:

Położenie tapety na pulpicie monitora może być ustawianie w kilku różnych formatach:

do środka – obraz jest umiejscowiony na środku ekranu w swojej rzeczywistej wielkości (jeśli nie mieści sie na ekranie to zostaje przycięty, jeśli jest mniejszy niż rozdzielczość ekranu – zostaje otoczony jednolitym tłem)

sąsiadująco – gdy obraz jest mniejszy od rozdzielczości monitora, fragmenty pulpitu nie zasłonięte przez tapetę zostają przykryte przez mniejsze fragmenty całego obrazu tapety

rozciągnięcie – obraz tapety jest tak zwężany lub też rozciągany, aby zajął całą przestrzeń pulpitu(format jest najczęściej używany)

Do najpopularniejszych kategorii tapet należą:

– zwierzęta i rośliny
– tapety erotyczne
– krajobrazy
– tapety 3D
– tapety sportowe
– tapety filmowe
– tapety samochdowe