Prezent dla najmłodszych członków rodziny to spory problem, zwłaszcza dla kogoś, kto nie ma własnych dzieci, lub już dawno zapomniał, czego potrzeba takim maluszkom. Zabawki, które podarujecie, powinny pobudzać rozwój niemowlaka i jego umiejętności percepcyjne rozwijane w pierwszych miesiącach życia. W sklepach można zauważyć zatrzęsienie grzechotek i zabawek edukacyjnych, jednak one, jak wiadomo są wskazane dla nieco starszych bobasów, a zbyt wielki „zapas” odbierze nam całą radość z podarunku. Wszystkich zagubionych w gąszczu zabawek i labiryncie pełnym egzotycznych pluszaków zapraszam do przeczytania poradnika, jak wybrać prezenty dla noworodka.

Prezenty dla noworodka – ubranka

Prezenty dla noworodkaChociaż ubranka są do bólu praktyczne, to na pewno nie jeden rodzic ucieszy się z takiego prezentu dla noworodka. Zwłaszcza, dotyczy to rodziców debiutujących w tej ważnej roli, którzy nie mają szafy pełnej kartonów ze śpiochami po starszych dzieciach. Jest to dobry pomysł, zwłaszcza, że niemowlaki szybko rosną, a urocze falbanki i kokardki przy sukieneczkach lub muszki przy śpiochach nie pozwalają mijać obojętnie sklepów z ciuszkami. Pamiętajcie jednak, że pomimo iż wszelkie dodatki są urocze, to często okazują się niepraktyczne, jak na przykład kapturki przy śpioszkach dla maluszków, które większość czasu leżą na pleckach lub mocne gumki uwierające w brzuszek. Wybierając ubranko poproście o rozmiar większe lub dla dzieci odrobinę starszych, by prezent nie okazał się za mały. Lepiej niech poczeka kilka tygodni w szafie, niż jakby miał nie być nawet raz założony. Wiele ciuszkowych prezentów posiada także zachwycające opakowanie. Na aukcjach internetowych można znaleźć zestaw śliniaków zapakowany, jak muffinki lub kłębuszki skarpetek podane w pucharku do lodów. Furorę robią też fantazyjne pampersowi torty oraz „bukiety dla bobasów” złożone ze śpioszków i czapeczek.

Prezenty dla dzieci do roku – jak dopasować do umiejętności niemowlaka

Zabawki dla maluchów powinny być dostosowane do umiejętności dziecka, by pomagały kształtować jego percepcję i koordynację ruchową. Na opakowaniu zabawek powinna znajdować się informacja o wieku dziecka, dla którego jest przeznaczona.

  • Jako prezent dla noworodka najbezpieczniejszym wyborem będą wielobarwne grzechotki sprawdzające się w każdym z pierwszych miesięcy życia. Jednak nim się na nie zdecydujecie sprawdźcie, czy nie wydzielają drażniącego zapachu oraz czy wszystkie krawędzie są gładkie, a na opakowaniu widnieje znak bezpieczeństwa CE, który oznacza, że materiał, z którego zabawka jest zrobiona nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka.
  • Już dwumiesięczny maluch będzie potrafił bawić się karuzelą z pozytywką. Dziecko będzie obserwowało poruszające się kształty, a dźwięk pozytywki uruchomi ruchy mimiczne malucha.
  • Wśród prezentów dla noworodka mogą też znaleźć się wielobarwne zabawki o różnej fakturze, na przykład pluszaki, które zajmą malutkie rączki i oczka.
  • Książeczkach ze sztywnymi kartkami również ucieszą malucha, który będzie obracać w rączkach kolorowe kwadraty. Niektóre książeczki są wykonane z wodoodpornego materiału i mogą asystować mamie przy kąpieli niemowlaka.