Prezent dla najmłodszych członków rodziny to spory problem, bo zabawki powinny stymulować rozwój niemowlaka i jego umiejętności percepcyjnych. Stoicie między półkami i gubicie się w lawinie kolorowych i grzechoczących cacuszek, oraz morzu świecących i mrugających cudeniek, a z góry patrzą na was zastępy pluszowych zwierząt. No i przecież są jeszcze te wszystkie falbanki przy sukieneczkach lub drukowane muszki czyniące ze zwykłego body szalenie eleganckie wdzianko, a wszystko razem nie pozwala mijać obojętnie sklepów z ciuszkami. I co tu wybrać jako prezenty dla dzieci do roku? Wszystkim niezdecydowanym Mikołajom i Mikołajkom spieszymy z pomocą.

Bezpieczne prezenty dla dzieci do roku

Prezenty dla dzieci do roku – lista inspiracjiPrzede wszystkim pamiętajmy, że atrakcyjność wizualna, choć bardzo ważna, to nie wszystko. Na pierwszym miejscu jest bezpieczeństwo. Nim zdecydujemy się na zakup koniecznie sprawdźmy, czy na opakowaniu widnieje informacja dla dzieci w jakim wieku dany produkt jest przeznaczony oraz czy posiada znak bezpieczeństwa CE, dzięki czemu będziemy wiedzieć, że materiał, z którego zabawka jest zrobiona nie stanowi zagrożenia dla zdrowia dziecka. Koniecznie powinien się tam znajdować również adres producenta/importera oraz instrukcja obsługi oraz konserwacji zabawki. Mile widziane są również dodatkowe certyfikaty lub atesty zapewniające o beztroskim użytkowaniu, gdyż prezenty dla dzieci do roku powinny być przede wszystkim bezpieczne.

Prezenty dla dzieci do roku – jak dopasować do umiejętności niemowlaka

Prezenty dla maluchów powinny być dostosowane do umiejętności dziecka, by pomagały kształtować percepcję i nowe umiejętności. Na opakowaniu zabawek powinny znaleźć się informacje o tym, od którego miesiąca dana zabawka może zainteresować dziecko. Najbezpieczniejszym wyborem będą grzechotki sprawdzające się w każdym z pierwszych miesięcy życia. Jednak nim się na nie zdecydujemy sprawdźmy, czy nie wydzielają drażniącego zapachu oraz, czy wszystkie krawędzie są gładkie. Ponadto już dwumiesięcznemu maluchowi można kupić karuzelę z pozytywką. Dziecko będzie obserwowało poruszające się kształty, a na dźwięk pozytywki uruchomi mimikę. Półrocznym dzieciom frajdę sprawi mata edukacyjna, którą dziecko będzie mogło chwytać rączkami. Wśród prezentów dla dzieci do roku nie może zabraknąć różnokolorowych zabawek o różnej fakturze. Na przykład wielokolorowych pluszaków z gryzakiem przymocowanym do ogona, które będą spełniać jednocześnie funkcję przytulanki, jak i pomogą przy pojawiających się ząbkach, a różnica pomiędzy fakturą pluszu i gryzaka zajmie malutkie rączki. Dla dzieci w okolicach roczku warto pomyśleć o zabawkach edukacyjnych i książeczkach ze sztywnymi kartkami. W przypadku zabawek elektronicznych zaś starszego niemowlaka powinny zainteresować te wydające dźwięki np. zwierząt. Należy jednak pamiętać, by przed zakupem sprawdzić, czy kabelki są dobrze zabezpieczone, a zabawka nie ma drobnych elementów.

Praktyczne prezenty dla dzieci do roku

Niemowlaki bardzo szybko rosną i często trzeba wymieniać ich garderobę, więc wielu rodziców nie obrazi się, gdy pod choinką znajdą się ubranka i akcesoria. Chociaż malutkie ciuszki są urocze, nie dajmy się oszaleć i unikajmy niepraktycznych dodatków, jak kapturki przy śpioszkach dla maluszków, które większość czasu leżą na pleckach. Wybierając ubranko pamiętajmy o wybraniu rozmiaru dla dzieci odrobinę starszych, by prezent nie okazał się za mały. Choć sam pomysł podarowania zestawu śliniaków nie jest zachwycającym pomysłem, to zapakowany jak muffinki na pewno wywoła zachwyt mam. Będzie też prezentem praktycznym, gdyż ta część ubioru jest na pierwszej linii frontu podczas jedzenia marchewkowych przecierów, z których plamy nie chcą się spierać.