Pod koniec roku jest znacznie więcej okazji do sprawienia bliskim przyjemności niż w minionych miesiącach. Jednak zanim obdarujemy kogoś mikołajkowymi lub gwiazdkowymi prezentami, pojawia się problem, który może uprzykrzyć całą świąteczną atmosferę. Co tym razem wybrać na doskonały prezent?

Poukładane prezenty, czyli dlaczego warto obdarować puzzlamiOd niedawna duża popularnością cieszą się różnego rodzaju gry, ale nie te komputerowe. Dziś planszówka już nie kojarzy się z „chińczykiem”, ale z kolorowymi planszami, gadżetami, rozbudowanymi zasadami i świetną rozrywką. Nie inaczej jest z puzzlami. Producenci układanek oferują puzzle, które zawierają nie tylko piękne widoczki, ale również kolorowe grafiki współczesnych autorów, zabawne obrazki, artystyczne fotografie, światowe malarstwo i wiele więcej. Puzzle są pięknym, ozdobnym prezentem, który może dostarczyć pożytecznej rozrywki pojedynczym graczom oraz całej rodzinie niezależnie od wieku. Wystarczy jedynie dobrać poziom trudności wybierając liczbę elementów, z których składa się układanka.

Puzzle dla dzieci rozwijają umysł

Dowiedziono naukowo, że układanie puzzli od najmłodszych lat pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Naukowcy z University of Chicago pod wodzą psycholog Susan Levine przeprowadzili badania na grupie kilkudziesięciu maluchów w wieku 26 miesięcy i ich rodziców. Obserwacje zachowania trwały, gdy dzieci ukończyły ok. 4 lata. Jak wynika z badań pociechy, które od początku bawiły się puzzlami, niezależnie od płci, miały lepiej rozwinięte zdolności przestrzenne. Dzieci, które układały więcej puzzli miały lepsze wyniki w testach oceniających ich umiejętności obracania i przetwarzania kształtów w wyobraźni. To stanowi podstawę do rozwijania przyszłych zdolności matematycznych i technicznych. Co więcej, na rozwój wyobraźni przestrzennej miał też wpływ poziom trudności oraz język i ilość słów, którymi rodzice opisywali wykonywane zadania.

Jakie wybrać puzzle?

Każde dziecko inaczej się rozwija i wymaga osobnego podejścia. Pierwsze puzzle składające się z dosłownie kilku dużych elementów można próbować układać z dzieckiem w wieku ok. 2 lat. Z czasem warto zwiększać poziom trudności, ponieważ proste zadania nie są dla dzieci interesujące i nie ćwiczą ich umysłu. Puzzle dla dzieci obfitują w różne kolorowe obrazki przedstawiające postaci i sceny z ulubionymi bajkami. Wybierając taki zestaw na pewno sprawi dziecku frajdę. Pamiętajmy, że puzzle są doskonałym prezentem, ale jeszcze lepszym będzie wspólne układanie.

Puzzle dla dużych dzieci: wyzwanie przyjęte

Dobre prezenty na święta to takie, które sprawią, że cała rodzina odejdzie od stołu i telewizora, by wspólnie zająć się czymś przyjemnym, a przy tym pożytecznym. Układanie puzzli uczy wyobraźni i koncentracji, rozwija przestrzenne myślenie oraz pamięć, ponieważ wymaga zapamiętywania obrazka i analizowana położenia poszczególnych elementów. Poza tym wspólne układanie sprawi, że cała rodzina przez kilka godzin zasiądzie w skupieniu przed ciekawą grą. Ułożenie całego obrazka, czyli wykonanie trudnego zadania sprawia dużą przyjemność, poprawia nastrój i zwiększa zadowolenie z siebie.

Co warto układać?

Puzzle trzeba dobrać do konkretnej osoby, która ma otrzymać prezent. W internetowych sklepach z puzzlami można selekcjonować ofertę pod względem ilości kostek, motywu, autora lub producenta, co ułatwia wybór. Dla początkującego gracza sprawdzą się puzzle do 500 elementów. Młodzież lubi wyzwania więc nastolatkom można sprezentować puzzle 1000 lub 1500. Z myślą o wspólnym układaniu lub dla zaawansowanych graczy warto kupić puzzle składające się z 2000. Im więcej elementów, tym trudniejszy poziom, dłuższy czas układania, ale i większy efekt oraz dużo zabawy. Dla wspólnej zabawy warto wybrać puzzle humorystyczne z kreskówkowymi grafikami, które oferują firmy Heye oraz Jumbo. Przeróżne motywy znajdziemy na puzzlach Ravensburger lub Educa. Bardziej poważne i estetyczne układanki, które potem mogą ozdobić ściany mieszkania, to puzzle z malarstwem i fotografią artystyczną produkowane m.in. przez firmy Clementoni, Heye czy puzzle Ravensburger. Wszystkie te zestawy i wiele więcej znajdziecie na Art-puzzle.pl.

W grudniu wręczamy upominki nie tylko najbliższej rodzinie przy świątecznym drzewku, lecz także znajomym. W najbliższym czasie organizowane będą imprezy mikołajkowe w pracy albo w szkole naszych dzieci. Można podchodzić do tego, że jest to dodatkowy kłopot, a potem trudzić się z wymyślaniem prezentów. Lepiej jednak z wyprzedzeniem zrobić listę sprawdzonych podarunków i zamówić je jak najwcześniej, by nie psuć sobie przyjemności obdarowywania. Niech nie zabraknie na niej kilku wersji puzzli. To sprawdzone pomysły na prezent, które nadają się dla dużych i małych. Bądź w tym roku poukładanym św. Mikołajem.