Mimo że duże baseny dają wiele radości dorosłym, to nie da się ukryć, że najbardziej cieszą się z nich dzieci. Latem, gdy w ogrodzie pojawia się basen, szybko okazuje się, że dzieci chcą spędzać tam cały dzień. Warto sprawić taki prezent dziecku jak najwcześniej. Częste zabawy w basenie procentują w przyszłości. Dziecko uczy się obcowania z wodą, rozwija koordynację ruchową, pozwala rozszerzyć orientację w przestrzeni, wspiera ogólny rozwój psychofizyczny. Basen w ogrodzie to też doskonała okazja do przebywania z rówieśnikami. Poniżej postaramy się dostarczyć odpowiedzi na najczęściej zadawane sobie pytania, które przychodzą do głowy osobom myślącym nad zakupem dużego basenu do ogrodu. 

Pomysł na prezent dla dziecka i całej rodziny: duży basen ogrodowyAby lato przebiegło bez tragedii, należy uświadomić sobie, że basen rozporowy lub stelażowy jest zbyt duży, aby pozostawiać kąpiące się w nim małe dziecko bez nadzoru. Dodatkowo, warto uczulić dziecko na to, aby nie wkładało rączek do skimmera. Gdy pompa filtrująca jest podłączona do prądu, lepiej jest zrezygnować z jakiejkolwiek kąpieli. Mimo że urządzenia uzdatniające i pompujące wodę kupowane u renomowanych producentów spełniają wyśrubowane normy bezpieczeństwa, to należy zachować zasadę ograniczonego zaufania i nie wchodzić do wody, która ma bezpośrednią styczność ze sprzętem elektrycznym.

Jeśli woda w basenie jest na tyle głęboka, że nasze dziecko sobie z nią nie poradzi, warto ograniczyć mu dostęp do środka w czasie naszej nieobecności i włożyć drabinkę do basenu.

Nie należy pozostawiać kąpiących się dzieci bez nadzoru

Czyszczenie basenu

Gdy zachowamy dbałość o czystość basenu, nie będziemy musieli wymieniać wody nawet przez cały sezon. Podstawą utrzymania czystości wody w basenie jest odpowiednia pompa z dobrym wkładem. Bez niej woda w wielkogabarytowych basenach szybko stałaby się glonowata, a na dnie osadzałby się piasek. Pompa sprawia, że woda krąży w obiegu zamkniętym: wydostaje się przewodami do  filtra, a następnie zostaje odtransportowana z powrotem do basenu. Dla uzyskania pożądanego efektu, pompa powinna być włączona przez kilka godzin dziennie. Pamiętajmy, aby regularnie czyścić filtry w pompie – raz na tydzień lub nawet miesiąc, w zależności od modelu, w który się zaopatrzymy. Gdy filtry są bardzo zużyte, należy je wymienić.

Oprócz tradycyjnych pomp z filtrem papierowym, na rynku istnieją także modele działające przy użyciu piasku. Konieczne jest tutaj użycie piasku kwarcowego albo szkliwa.

Aby woda w basenie zachowywała czystość, konieczne jest filtrowanie jej przez kilka godzin dziennie

Poza zainstalowaniem pompy, konieczne jest też regularne stosowanie czyszczących środków chemicznych. W sklepach dostępne są rozpuszczalne tabletki i płyny przeznaczone do wrzucania bezpośrednio do zbiornika. Mają na celu wyrównanie poziomu pH, a także walkę z glonami, bakteriami i grzybami.

Utrzymywanie odpowiedniego pH w wodzie zwiększa skuteczność działania  środków czyszczących zaaplikowanych do wody za pomocą specjalnego sitka. Poza tym, powinniśmy się kąpać w wodzie z neutralnym odczynem – w przeciwnym wypadku będziemy narażeni na niekontrolowane reakcje alergiczne, podrażnienia skóry i pogorszenie stanu włosów

Warto korzystać także ze skimmera, czyli urządzenia pływającego po powierzchni wody, którego głównym zadaniem jest wstępne zbieranie większych zanieczyszczeń. Dzięki temu, liście, gałązki i pędy trawy nie dostaną się do pompy, którą mogłyby zapchać.

Pomocny będzie również odkurzacz, który zbiera zanieczyszczenia osiadłe na dnie basenu. Odkurzacze podpięte są do skimmerów. Dobierając odkurzacz do zestawu, sprawdźmy, czy będzie pasował do pozostałych części układu czyszczącego. Większość producentów ułatwia zadanie, proponując użytkownikom kompatybilne zestawy, w skład których wchodzą wszystkie potrzebne do utrzymywania basenu w czystości elementy.

Pokrywy na basen

Duże baseny ogrodowe powinny być zasłaniane nocą przy pomocy specjalnej pokrywy. Dzięki temu, ograniczymy ilość zanieczyszczeń trafiających do środka. Poza tym, pokrywa chroni wnętrze basenu przed uciekaniem ciepła. W sklepach dostaniemy specjalne pokrywy solarne z folii bąbelkowej. Rozstawione na tafli wody w czasie dnia, przyspieszają proces nagrzewania się wody od słońca. Należy wówczas rozłożyć folię bąbelkową luźno na tafli wody, skierowaną bąbelkami w dół.

Transparentna pokrywa na basen ogrodowy

Rozkładanie basenu

Rozkładanie basenu należy poprzedzić oczyszczeniem podłoża z wszelkich zanieczyszczeń, które mogą mieć ostre zakończenia: gałązki, kamyczki, śmieci, druciki. Teren powinien być wyrównany, wypoziomowany i wygładzony. Basen rozłożony na nierównym podłożu może osiadać nierównomiernie, co skutkuje nadmiernym obciążeniem jednej ze ścianek bocznych. Z tego powodu stawianie basenów na miękkim terenie nie jest wskazane: piasek, glina i żwir są wykluczone. Jeśli wokół basenu znajdują się rośliny, zweryfikujmy, czy dobrze zniosą zwiększoną ilość wilgoci, która panuje wokół zbiornika.

Jeśli rozstawiamy basen na trawie lub na ubitej ziemi, wówczas warto rozłożyć gumową matę lub materiał z tworzywa sztucznego, tudzież brezent. Niektórzy decydują się na zbudowanie pod basen specjalnego placu: z wylewki betonowej lub kostki brukowej. Pamiętajmy, że tak twarde podłoże będzie wpływało na komfort użytkowania, a odczują to szczególnie dzieci wskakujące do środka z trampoliny lub z rozbiegu. Po tym, jak basen zostanie już rozłożony, nie należy przesuwać go podłożu –  unikniemy w ten sposób ewentualnych zniszczeń.

Rozkładanie basenu rozporowego

Ogrzewanie wody w basenie

Jeśli zamierzamy wspierać ogrzewanie wody specjalnymi ogrzewaczami elektrycznymi, wówczas wskazane jest rozłożenie pod basen maty termoizolacyjnej lub styropianu. Elektryczne podgrzewacze wody wymagają podłączenia do pompy filtrującej. Prędkość, z jaką ogrzewają wodę w basenie zależy bezpośrednio od ich wydajności, temperatury początkowej wody, a także od wielkości basenu i siły wiatru.

Na filmie zobaczymy, jak przygotować podłoże pod basen ogrodowy, jak wygląda bezpieczny montaż oraz na co uważać podczas samodzielnego składania tego typu basenu w ogrodzie: