Paralotniarstwo to jeszcze jeden sport ekstremalny, który zaczyna robić w Polsce „wielką karierę”. Jest to aktywność przeznaczona wyłącznie dla tych, którzy lubią duże wysokości – a zarazem dużą dawkę adrenaliny. Na czym on polega?

Jest to oczywiście latanie przy pomocy paralotni. W odróżnieniu od lotniarstwa, pokrewnej dyscypliny sportu, tutaj nie mamy żadnych sztywnych elementów konstrukcji. Oznacza to dwie rzeczy. Po pierwsze, paralotniarstwo jest trudniejsze i wymaga większych umiejętności, a po drugie – jest ono o wiele niebezpieczniejsze. Decydować się na uprawianie tego sportu powinny wyłącznie doświadczone osoby.

Warto wiedzieć, że wymienić można wiele rodzajów lotów, które wykonać można w ramach paralotniarstwa. Pierwszym z nich jest zlot oznaczający prosty przelot z miejsca położonego wyżej do tego leżącego niżej. Można do tego wykorzystać skały, góry, urwiska, itp. Drugi rodzaj latania to lot żaglowy, który wykorzystuje siłę wiatru. Potrzebne jest do tego zbocze, do którego napływają masy powietrza zdolne unieść paralotnię wysoko. Trzeci rodzaj to lot terminy, polegający na startowaniu z miejsc, które nagrzewają się szybciej, np. skały. W takich miejscach powietrze jest gorące, a więc z większą siłą unosi się do góry, podrywając paralotnię.

Najczęściej trudno jest samemu wystartować na terenach nizinnych, gdzie nie ma zboczy ani gór. Szczególnie dotyczy to początkujących paralotniarzy. Do startu wykorzystuje się wyciągarkę, do której przywiązana jest nasza paralotnia. Jest to jednocześnie podstawowe zabezpieczenie pozwalające na swobodne unoszenie się w powietrzu. Wyciągarka może być stojąca lub ruchoma. Jeżeli jest ruchoma, może być przyczepiona do samochodu, motorówki, itp.

Jak sterować paralotnią? Każdy tego rodzaju sprzęt jest wyposażony w specjalne linki, które umożliwiają delikatne przechylanie żagla w jedną lub drugą stronę. W ten sposób sterowanie sprzętem jest wygodne i nie wymaga zmiany pozycji ciała – linki pociąga się wyłącznie rękami. Bardziej doświadczeni paralotniarze mogą też wykorzystywać do sterowania balans, tzn. przechylenie ciała na jedną lub drugą stronę. Trzeba jednak wiedzieć, jak prawidłowo to zrobić.

Niektóre paralotnie są wyposażone w dodatki, które umożliwiają przedłużenie lotu albo przyspieszenie. Maksymalnie dużym i efektywnym dodatkiem jest silnik spalinowy, który niektóre paralotnie wykorzystują do latania na dłuższe odległości. Jeżeli chodzi o przyspieszenie, można, poza silnikiem, wykorzystać do tego specjalne linki, które zmniejszają powierzchnię skrzydeł, przez co zmniejsza się też siła oporu powietrza. W efekcie paralotnia przyspiesza.

Jest wiele krajów gdzie uprawia się paralotniarstwo nie tylko amatorsko, ale też zawodowo, organizując cykliczne zawody w tej dyscyplinie. Do takich krajów należy m. in. Francja – państwo, gdzie paralotniarstwo w obecnej postaci powstało.

W Polsce sport ten pojawił się pod koniec lat 80tych. Obecnie, z roku na rok, zdobywa nowych fanów i chętnych do jego uprawiania. Warunki do tego są w naszym kraju, ponieważ mamy zarówno góry, jak i nadmorskie zbocza, umożliwiające startowanie.