Pościel powinna zapewniać nam przyjemną miękkość i miło otulać podczas snu. Szorstka, sztywna czy nieprzepuszczająca wilgoci zdecydowanie uprzykrzy odpoczynek i sprawi, że wstaniemy rano bardziej zmęczeni, niż kładliśmy się wieczorem.

Naturalna pościel z bawełny nie tylko pod choinkęIdealne wymiary kołdry dla jednej osoby mieszczą się w pościeli 140×200 cm. Największy ich wybór znajdziemy wśród produktów naturalnych. Surowce syntetyczne są tańsze, jednak nie zapewniają skórze takiego komfortu. Naturalne tkaniny są wykonane z bawełny, lnu, wełny, bambusa i jedwabiu, z czego najpopularniejszy jest materiał bawełniany. Bawełna świetnie sprawdza się zarówno w przypadku pościeli 140×200, dużych rozmiarów sięgających 240×200 cm, jak i malutkiej bielizny pościelowej przeznaczonej do wózków niemowlęcych.

W zależności od zastosowanego w tkaninie splotu, pościel bawełnianą można podzielić na kilka grup:

-satynę,
-korę,
-flanelę,
-atłas.

Pościel satynowa jest wykonana ze splotu satynowego, który nadaje materiałowi charakterystyczne zachowanie (efekt „lejący”). Ma delikatny połysk i kojarzy się z elegancją i klasycznymi wnętrzami. Jest przyjemna w dotyku, delikatna, doskonale nadaje się na letnie, ciepłe dni. Wbrew pozorom, satyna nie gniecie się bardziej, niż inne tkaniny i nie jest zimna w dotyku.

Pościel z kory była bardzo modna kilka lat temu i dzisiaj wciąż cieszy się popularnością. Doskonale nadaje się na dużą pościel 140×200 cm i większe, ponieważ nie trzeba jej prasować. Ma charakterystyczną fakturę (marszczoną), dzięki której zagniecenia nie przeszkadzają wizualnie. Jest uniwersalna, można ją stosować zarówno w zimie, jak i lecie, dobrze oddycha, choć niektórzy uważają, że nie jest tak przyjemna w dotyku. Zależy to jednak od jakości zastosowanej bawełny. Chętnie stosowana u dzieci.

Pościel z flaneli także jest odmianą pościeli bawełnianej. Zastosowany tutaj splot skośny lub płócienny sprawia, ze materiał jest grubszy i daje wrażenie puchatego i miękkiego. Dzięki splotowi w materiale występują małe komory powietrzne, które gromadzą ciepło. Z tego powodu pościel flanelowa doskonale nadaje się na chłodne, jesienne i zimowe noce. Maksymalny polecany wymiar pościeli: 140×200 cm. Jest to spowodowane głównie wagą materiału. Większe rozmiary są po prostu zbyt ciężkie, a zatem nieporęczne.

Pościel atłasowa jest zaliczana do luksusowych, często kupowana jest jako szykowny prezent. Atłas jest w dotyku bardzo delikatny i przyjemny, świetnie nadaje się na lato, ponieważ jest nieco chłodny w dotyku. Doskonale oddycha, połyskuje z jednej strony, a jest matowy z drugiej. W sprzedaży jest głównie pościel 140×200, 220×200 i 220×200 cm, czyli w rozmiarach dla dorosłych.