Na przełomie ostatnich lat trening fitness zyskał na popularności. Wszystko z uwagi na posiadanie zgrabnej sylwetki i redukcję tkanki tłuszczowej. Bez względu na to, czy naszym zamierzeniem jest uzyskanie talii osy, czy pozbycie się kilku nadprogramowych kilogramów – w obu przypadkach potrzebujemy odpowiedniego przygotowania. Tak, jak ważny jest dobór ćwiczeń i właściwy ubiór, tak równie istotnym elementem jest mata do ćwiczeń, o ile trening wykonujemy w zaciszu domowym.

Co decyduje o jej popularności?

Mata do ćwiczeń jako prezentMata do ćwiczeń cieszy się szeregiem zalet. Przede wszystkim jest łatwa w utrzymaniu czystości, gdyż do jej wykonywania stosuje się gładki, odporny na brudzenie materiał. W zależności od potrzeby można ją bez problemu zwinąć, dzięki czemu nie zajmuje miejsca w domu, co u osób dysponujących małym mieszkaniem jest szczególnie ważne. Mata do fitnessu jest bezpieczna w użytkowaniu. W tym zakresie dużą rolę należy przypisać jej walorom antypoślizgowym. Duży udział odgrywa zawartość neoprenu, określanego również mianem syntetycznej pianki. Przy jej udziale możliwe okazuje się wykonywanie różnorodnych ćwiczeń, w tym również tak znanego i chętnie wykorzystywanego w ostatnim czasie pilatesu.

Jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru maty do ćwiczeń?

W pierwszej kolejności na uwagę zasługują jej wymiary. Długość powinna być dostosowana do wzrostu osoby jej używającej, zaś szerokość odpowiadająca proporcjom naszego ciała. Jednym słowem – kładąc się na macie, cała sylwetka musi wygodnie na niej spoczywać. Duży asortyment tychże produktów pozwala swobodnie dopasować jej rozmiar do indywidualnych potrzeb. W efekcie, zarówno osoba wysoka, jak i nieco bardziej pulchna znajdzie taki rodzaj, który najlepiej odpowie na jej osobiste uwarunkowania.
Mata do ćwiczeń musi wykazywać się właściwościami elastycznymi, która przejawia się tym, że jej zwinięcie i przetransportowanie w inne miejsce nie powinno stanowić najmniejszych trudności. Jest to szczególnie wygodne w sytuacji, gdy mata użytkowana jest zarówno na dworze, czy w różnych salach treningowych.
Kolejnym czynnikiem jest materiał. Maty do ćwiczeń są dostępne zarówno w gładkiej, jak i chropowatej wersji. Obie propozycje wykazują się pewnymi udogodnieniami. Produkt o idealnej fakturze nie stanowi problemów w utrzymaniu czystości, co nie pozostaje obojętne na przedłużenie żywotności. Niemniej jednak, charakteryzuje się mniejszą antypoślizgowością, co w przypadków treningów fitness przez osoby dopiero zaczynające swoją przygodę z tym sportem, jest szczególnie ważne.