Uprawianie sportu wcale nie musi być przesadnie kosztowne lub problematyczne z finansowego punktu widzenia, chociaż oczywiście wśród dyscyplin sportu znajdują się i takie, których koszty są oczywiście bardzo wysokie. Do ścisłej czołówki takich sportów, które są kosztowne, na pewno zaliczyć trzeba sporty ekstremalne, a wśród nich te typowo motoryzacyjne. Wykorzystanie różnych maszyn latających, jeżdżących czy pływających w sporcie jest dzisiaj masowe i nie brakuje obecnie najróżniejszych turniejów o randze międzynarodowej, które w bardzo skuteczny sposób promują uprawianie tych niesamowicie szybkich i niekiedy skrajnie niebezpiecznych dyscyplin.
W ścisłej czołówce niebezpiecznych dyscyplin, które przede wszystkim opierają się na wykorzystaniu maszyn rozwijających ogromne prędkości, są motorówki, którymi podczas międzynarodowych wyścigów ścigają się mniej lub bardziej doświadczeni pływacy. Niestety wypadki wynikające z utraty panowania na nawet najmniejszej fali, przy prędkościach przekraczających trzysta kilometrów na godzinę i tak lekkiej, pozbawionej dodatkowych systemów zabezpieczeń łodzi motorowej, przeważnie kończą się fatalnie czy śmiertelnie. Mimo oczywistych kosztów, jakie niesie ze sobą wybudowanie takiej łodzi motorowej oraz jej późniejsze transportowanie, serwisowanie i tankowanie, a także pomimo oczywistego ryzyka utraty życia lub zdrowia, chętnych na takie sporty ekstremalne nie brakuje. To właśnie dreszcz emocji oraz ogromny zastrzyk adrenaliny sprawiają, że w obecnej rzeczywistości wyjątkowo łatwo znaleźć pasjonatów dla takich dyscyplin.
Sporty ekstremalnie nie zawsze muszą jednak oznaczać wielkie wydatki na sprzęt. Nie potrzeba bardzo szybkich samochodów czy ultraszybkich łodzi, aby ryzykować własnym zdrowiem. Dla sportowców doświadczonych, mających za sobą setki udanych prób i treningów, ryzyko związane z setnym skokiem ze spadochronem czy kolejnym skoku na linie, ograniczone jest do minimum. Nawet adrenalina nie jest już przeważnie pompowana do żył i tętnic z taką intensywnością w momencie, kiedy staje się na skraju przepaści czy wychodzi się z samolotu w locie po raz setny, a tym bardziej tysięczny. Dla osób, które jednak wciąż dopiero uczą się danego sportu i poznają na własnej skórze wszystkie wyjątkowe doznania wynikającego z tego stanu rzeczy, ogrom emocji nie pozwala na zapanowanie nad własnymi myślami, słowami, ruchami, a niekiedy nawet reakcjami obronnymi organizmu. Wielkie napięcie towarzyszące pierwszym skokom ze spadochronem dość szybko zmieniają się jednak w ogromne zainteresowanie i tęsknotę, chęć ponownego powtórzenia wyjątkowego wyczynu. Dlatego sporty ekstremalne uzależniają mocniej niż wszystkie inne, przewidywalne i spokojne dyscypliny sportu, albowiem wywołują najwięcej emocji ze wszystkich i sprawiają tym samym, że organizm staje się za każdym razem coraz głodniejszy hormonów i adrenaliny, którą takie ekstremalne przeżycia zapewniają.
W szczególnym położeniu są oczywiście osoby, które nie prezentują szczególnych sprawności fizycznych, nie mają refleksu, szczególnej odwagi czy gibkości. Tymczasem praktycznie wszystkie sporty ekstremalne mają ze sobą jedną rzecz wspólną – zawodnicy muszą być do nich bezbłędnie przygotowani. A to oznacza przede wszystkim konieczność zadbania o własną kondycję fizyczną. Sprawność nie musi tu być jednak wcale rozumiana jako siła fizyczna, albowiem nie brakuje dyscyplin takich jak basejumping, które wcale nie wymagają dodatkowych mięśni, a wręcz przeciwnie – opierają się na zwinności i refleksie, odpowiednim czuciu i technice, a więc rzeczach, które mogą być przez zbytnio przerośnięte mięśnie skutecznie ograniczone.
Zrównoważony trening przygotowujący do konkretnych wysiłków i wyczynowego uprawiania sportów ekstremalnych, to dzisiaj podstawa każdego sukcesu. Niekiedy już samo wspinanie się na ścianki może być sportem ekstremalnym – chociaż naturalnie nie w takiej odsłonie halowej na prostej ściance edukacyjnej dla najmłodszych. Ale już wybranie odpowiednio stromego zbocza z bardzo niewygodnymi stopniami i niebezpiecznymi wypustkami, wiąże się z nie lada wysiłkiem fizycznym oraz psychologicznym i tylko najlepsi zawodowcy na świecie są w stanie w takiej podjętej ekstremalnej rywalizacji z górą wyjść zwycięsko, pomimo prawie zerowego wsparcia ze strony nowoczesnych technologii oraz oprzyrządowania specjalistycznego czy alpejskich narzędzi.