Doskonale wiadomo, że pierwsze wrażenie jest bardzo istotne i często wpływa na zachowanie i późniejsze decyzje każdej osoby. Zatem, zanim obdaruje się  kogoś prezentem, warto zwrócić szczególną uwagę na to, by ten był starannie zapakowany, w miły dla oka sposób. Efektowny wygląd opakowania stanowi świetną zapowiedź tego, co znajduje się w środku.

Jak zrobić ładne opakowanie na prezent?Efektownie zawiązana kokarda, eleganckie pudełko, czy tematycznie związany z okazją papier pakunkowy, nie tylko sprawią, że podarunek będzie pięknie wyglądał, ale także rozbudzą zaciekawienie i wyobrażenie na temat tego, co jest w jego wnętrzu. Im ładniej zapakowany prezent, tym lepiej świadczy o tym, kto go daje. Eleganckie i starannie wykonane opakowanie jest wyrazem szacunku osoby obdarowującej dla obdarowanej. W dzisiejszych czasach można kupić usługę pakowania prezentu, podobnie, jak kupuje się bukiet kwiatów wraz z przybraniem. Ładne opakowanie można wykonać też samodzielnie z wykorzystaniem dostępnych materiałów. Wybór należy do osoby, która ma podarować prezent i często wynika z jej zdolności manualnych oraz zaangażowania. Samodzielne pakowanie prezentów może być ważne dla osób, które doceniają , że ktoś zadał sobie trud i poświęcił czas, by podarunek ładnie wyglądał. Warto to rozważyć, zanim podejmie się  decyzję – pakować samodzielnie, czy zlecić to komuś, kto zajmuję się tym profesjonalnie, na co dzień.

Pakowanie prezentów, choć może wymagać nieco wprawy, przy dostępności szerokiego asortymentu materiałów, z pewnością nie będzie aż tak trudne, jak początkowo może się wydawać. Opakowania na prezent, to nie tylko ozdobne papiery i wstążki, ale także gotowe, eleganckie torebki, efektownie wyglądające pudełka, woreczki z organtyny, rafia, bibuła, torebki z klapką, folie ozdobne i opakowania specjalnie dostosowane do określonej grupy produktów, np. torebki lub pudełka na wino. Wśród akcesoriów, które pomocne są w pakowaniu prezentów, można także znaleźć kolorowe wypełniacze do pudełek, stojaki na rolki bibuły i papier ozdobny oraz torby papierowe z okienkiem. Niezwykła różnorodność produktów pozwala na dobranie materiałów właściwych dla każdej okazji i adekwatnych do rozmiarów, wartości i kształtu prezentu. Ozdobienie prezentu pozostaje kwestią upodobań osoby pakującej, niemniej  należy zaznaczyć, że przy tak szerokiej dostępności materiałów, jedynym ograniczeniem pozostaje ludzka wyobraźnia. Dla osób, którym pakowanie prezentów może sprawiać nieco trudności, poniżej podajemy kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne.

Ozdabianie pudełek

Bardzo często przedmioty kupowane na prezent umieszczone są w pudełku producenta. Pakowanie prezentów, które umieszczone są w oryginalnych opakowaniach o regularnych kształtach, daje pewną dowolność. Prezent taki można z powodzeniem podarować:

  • w eleganckiej torbie papierowej z uchwytem, sznurkiem lub klapką,
  • zapakowany w papier ozdobny, dostosowany do wieku osoby obdarowywanej oraz okoliczności,
  • w oklejonym ozdobnym papierem pudełku, gdzie każda część pudełka oklejona jest osobno.

Podarunek zapakowany w ozdobny papier można dodatkowo przewiązać wstążką  z efektownie zawiązana kokardką.

Kokarda na pudełku

O ile zapakowanie pudełka nie powinno nastręczać dużych trudności, o tyle z wiązaniem ładnej kokardki z taśmy ozdobnej wiele osób miewa problem. Aby to zrobić właściwie, należy owinąć pudełko wstążką najpierw wzdłuż, a następnie w poprzek. Później, na górnej stronie paczki trzeba związać ze sobą oba końce wstążki tak, by na pudełku była stosunkowo mocno (lecz nie za mocno), napięta. Kolejny krok, to zawiązanie tradycyjnej kokardki, takiej, jaką wykonuje się na sznurówkach do butów.  Po wygładzeniu węzła i poprawieniu pętelek kokardki, pozostałe długie końce należy delikatnie zagiąć i ładnie ułożyć na pudełku, a także podkleić je w taki sposób, aby stworzyć coś na podobieństwo podwójnej kokardy, w której dwie pętelki dodatkowo będą posiadały jeszcze niedługie, luźno puszczone końce.

Gotowa kokardka

Gotowa kokardka może zostać przyklejona do pudełka lub torebki z prezentem. Można wykorzystać ją także do dekorowania innych niż prezenty przedmiotów. Aby ją wykonać, należy przygotować odpowiednio długi kawałek ozdobnej wstążki, a następnie skrzyżować oba jej końce na środku w taki sposób, by powstały dwie pętle i dwa końce, czyli coś na kształt klasycznej kokardki. Środek związać mocną nitką, a później wiązanie owinąć małym kawałkiem wstążki i podkleić z tyłu szybkoschnącym klejem. Jeśli kokarda ma mieć więcej niż dwie pętle, trzeba złożyć wstążkę wielokrotnie, zgodnie z planowaną ich liczbą. Kolejne kroki są podobne, jak w przypadku kokardki pojedynczej. Na koniec należy uformować pętle i wolne części wstążki, by miały ładny kształt.

Sprawdzone rozwiązania

Na szczęście dla osób, które nie mają zdolności manualnych, lub też nie dysponują wystarczającą ilością czasu, by zająć się oklejaniem i robieniem kokardek, można kupić bardzo ładne gotowe opakowania na prezenty. Wiele z nich dostosowana jest do konkretnej grupy produktów, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by znaleźć dla nich inne zastosowanie, zgodnie z własnymi potrzebami.

Przykłady gotowych rozwiązań:

  • Duża, biała torba papierowa ze sznurkiem. Można nosić ją na ramieniu. Idealna do przechowywania i transportowania materiałów tekstylnych.
  • Eleganckie, zamykane na magnes pudełko, świetnie sprawdzi przy dekoracyjnej prezentacji produktów.
  • Kolorowe torebki papierowe stworzone do pakowania książek, biżuterii, płyt i obrazów.
  • Biała, lakierowana torba z okienkiem, sprawdzi się przy prezentacji lub promocji produktów.
  • Torebki, tekturowe opakowania i walizki na wino są świetnym pomysłem na bezpieczne przechowywanie butelek z trunkami i stworzenie eleganckiego prezentu.