Komplet sztućców jest jednym z bardziej popularnych prezentów weselnych. Elegancki zestaw będzie świetną pamiątką dla nowożeńców i będzie im służył długie lata. Oferta sztućców jest na rynku niezwykle bogata, każdy więc dopasuje ją do swoich możliwości finansowych.

Najczęściej kupowany jest zestaw prosty, w którego skład wchodzą głębokie łyżki stołowe, łyżeczki deserowe, noże oraz widelce. Można go powiększać o dowolne elementy serwisu, warto zachować przy tym jednak umiar: zamiast dobrać np. specjalistyczne widelce, jak do homarów czy ostryg, które parze młodej najprawdopodobniej nie przydadzą się nigdy, warto postawić na bardziej użyteczne i popularne elementy, które muszą pojawić się w każdej kuchni, jak chochla do zup, sosów czy łopatka do ciasta. Kupując ślubny prezent warto postawić na 12-elementowy zestaw, np. Villeroy and Boch, który znajdziesz tutaj – młodym, którzy dopiero zaczynają urządzać wspólne mieszkanie zdecydowanie się przyda. Sztućce mają to do siebie, że często się gubią i niszczą, więc w ich przypadku sprawdza się zasada, że im więcej tym lepiej. Zestaw dla 6 osób zmusi parę młodą w niedalekiej przyszłości do nabycia kolejnego.

Jak wybrać sztućce na prezent?Aby sztućce jak najdłużej służyły młodej parze warto zakupić takie, które zrobione są ze stosunkowo trwałego materiału. Najbardziej popularnym materiałem, z którego wykonuje się sztućce jest stal nierdzewna- jest to stop żelaza, węgla oraz chromu, często z dodatkiem niklu. Te dwa ostatnie odpowiadają za wytrzymałość na temperatury i odporność na uszkodzenia, dlatego warto wybrać takie, które zawierają stosunkowo wysoką zawartość tych pierwiastków. Zasadniczo tylko zakup sztućców ze stali nierdzewnej można elastycznie dopasować do swoich możliwości- te wykonane ze srebra osiągają zawrotne kwoty i nie da się raczej znaleźć takie w przystępnej cenie.

Przy dokonywaniu zakupu należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię- firmę. Niektóre z nich, mimo że oferują produkty nieco droższe, mogą pochwalić się stosunkowo wysoką wytrzymałością swoich produktów i zazwyczaj służą one w domu przez długie lata. Kupując zestaw sztućców jako ślubny prezent warto więc zwrócić uwagę na marę produktu, wybrać ten przeznaczony dla 12 osób oraz taki, w którym wysoka jest zawartość chromu.