Współcześni myśliwi mają do dyspozycji nierzadko bardzo nowoczesną broń, która jest godnym podziwu przykładem rozwoju technologii. Jednocześnie warunki przeprowadzania polowań są ściśle regulowane przez polskie prawo, dlatego każdy myśliwy musi dokładnie wiedzieć, jakiej broni wolno mu używać i w jaki sposób. W tym artykule zostanie omówione zostaną ważne zalecenia dotyczące korzystania z myśliwskiej broni palnej.

Rodzaje broni myśliwskiej

Regulacje bardzo precyzyjnie określają rodzaj broni palnej, która może być używana przez myśliwych – musi być to broń, z której przy całkowitym załadowaniu można oddać jedynie sześć pojedynczych strzałów. Natomiast w przypadku broni powtarzalnej, nie mogą znajdować się w niej więcej niż dwa naboje.

Natomiast jeśli chodzi o konkretne rodzaje broni używanej przez myśliwych, wyróżnia się jej trzy typy i jest to broń śrutowa (dubeltówka), broń kulowa (repetier) oraz broń kombinowana (dryling). Dubeltówkę wykorzystuje się przede wszystkim do łowów na zwierzynę drobną, repetier na zwierzynę grubą, drylingi zaś nadają się do polowania na różne typy zwierzyny.

Odpowiedzialne korzystanie z broni myśliwskiej

Naturalnie niezależnie od posiadanego rodzaju broni myśliwskiej, konieczne jest utrzymywanie jej w bardzo dobrym stanie. Na pewno więc musimy poddawać ją regularnym przeglądom i przynajmniej raz na rok dobrze przestrzeliwać. Wówczas możemy być pewni, że nie tylko nie przestanie działać, ale i nie odmówi nam posłuszeństwa w niebezpieczny sposób.

Bo właśnie kwestia bezpieczeństwa polowania (która w ostatnim czasie stała się przecież tak bardzo kontrowersyjna) jest tutaj najważniejsza. Nawet wysokiej jakości bronią myśliwską trzeba nauczyć się wykorzystywać we właściwy sposób, by nie stała się zagrożeniem ani dla myśliwego, ani dla osób postronnych.

Oznacza to, że trzeba:

sięgając po broń, trzymać palec z dala od spustu; nie można nadmiernym zaufaniem darzyć zabezpieczeń broni, ponieważ bywają one zawodne,
podczas przenoszenia lub rozładowywania lub naładowywania broń kierować w górę lub w dół pod kątem co najmniej 45 stopni,
uważnie obserwować cel i jego otoczenie za pomocą lornetki,
broń przenosić i przechowywać we właściwy sposób – wybierając się do punktu docelowego, trzymamy ją w futerale rozładowaną; broń załadować można dopiero po dotarciu na stanowisko
przed każdym załadowaniem trzeba sprawdzić, czy lufa nie jest zatkana
unikać polowania pod wpływem środków odurzających – sprawa pozornie oczywista, jednak w dalszym ciągu zdarzają się wypadki spowodowane przez nietrzeźwych myśliwych właśnie…
oddawać strzały do zwierzyny z odległości określonej przez przepisy

Jeżeli weźmie się pod uwagę wszystkie wyżej wymienione zalecenia, korzystanie z broni myśliwskiej nie powinno wiązać się z ryzykiem jakichkolwiek wypadków. Każdy myśliwy musi nauczyć się odpowiedzialnie obchodzić ze swoim sprzętem, by nie przyczynić się do dalszego pogarszania reputacji tego zawodu. Życzymy udanych i bezpiecznych polowań!