Wiele mebli, które mamy w swoim domu pamiętają jeszcze czasy, kiedy niemal wszystkie mieszkania na osiedlu były wyposażone w te same, sztandarowe zestawy mebli dostępnych akurat na rynku. Choć nie można odmówić im funkcjonalności, to jednak ich wygląd zawsze pozostawiał wiele do życzenia.

Starość a wdzięk mebli

Jak odnowić stare meble, czyli nietypowy prezentNiektórzy z nas odziedziczyli te „cuda” w spadku po krewnych, albo akurat nie mogli pozwolić sobie na zakup czegoś nowego. Jeżeli meble wyglądają w porządku, nie trzeba ich wyrzucać. Warto poświęcić chwilę, aby za bardzo niską cenę wzbogacić się o modne szafy, czy popularne obecnie meblościanki. Nowoczesne meble przede wszystkim odznaczają się minimalizmem i tak też należy je odnowić.

Meblościanki zazwyczaj mają dużą powierzchnię, dlatego najlepiej do ich odnowienia wykorzystać specjalną farbę do drewna. Trzeba tylko pamiętać o przetarciu papierem ściernym i odtłuszczeniu meblościanki. Nowoczesne farby do drewna teoretycznie nie wymagają podkładu, ale warto wcześniej zagruntować drewno. Do gruntowania służą specjalne preparaty, lakiery lub farby ftalowe. Po nałożeniu podkładu należy go ponownie delikatnie zetrzeć i dopiero na tak przygotowana powierzchnię śmiało nakładać każdy rodzaj farby przeznaczony do drewna. Jeżeli mebel ma stać u dzieci, najlepszym rozwiązaniem będą wodorozcieńczalne akryle, które są bezpieczne i nie wydzielają zapachu.

Renowacja mebli coraz popularniejsza

Mniej problematyczne będą w odnawianiu komody z szufladami. Tutaj też można zastosować powyższą metodę, ale można również wykorzystać specjalne okleiny meblowe, które imitują np. drewno lub dają wrażenie bardzo nowoczesnego surowca. Komoda na czarny połysk, mebel wykończony błyszczącym różem lub okleiną w kolorze betonu z pewnością wniesie do wnętrza ciekawy i modernistyczny akcent.
Od dłuższego czasu na topie są meble w stylu prowansalskim i vintage, czyli z dużą przewagą bieli. Ten styl bardzo łatwo można uzyskać za pomocą białej farby lub bejcy i przecierek wykonanych papierem ściernym. Warto odnowić w ten sposób dwa, trzy egzemplarze stojące w pomieszczeniu, aby nie przesycić wnętrza jasnymi meblami- wystarczy np. stolik kawowy i jedna komoda. Nowoczesna, biała przestrzeń spodoba się także miłośnikom stylu skandynawskiego.