Kartki świąteczne wysyłane z okazji świąt Bożego Narodzenia do rodziny i znajomych, z którymi nie zasiądziemy do wspólnej wigilii, mają stosunkowo krótką tradycję. A ponieważ są powoli wypierane przez elektroniczne formy składania życzeń, tradycja ich wysyłania powoli zanika. Mimo wszystko warto wiedzieć skąd się wzięły i dlaczego są tak ważne.

Pierwsza kartka świąteczna została wysłana w 1843 roku. Jak każdy świetny pomysł, tak i ten narodził się z lenistwa i braku czasu. Londyńczyk, sir Henry Hole, miał bardzo wielu znajomych. Na wysyłanie odręcznie pisanych listów z życzeniami świątecznymi brakowało mu czasu, dlatego zamówił u znajomego artysty obraz z wypisanymi nań życzeniami, następnie w drukarni zamówił tysiąc kopii tejże grafiki i rozesłał ją wszystkim swoim znajomym.

Historia pocztowej kartki świątecznejNowa metoda składania życzeń zdobywała uznanie powoli, być może dlatego, że karty pocztowe były wysyłane w kopertach podobnie jak listy. Przełomem był wynalazek z 1865roku Heinricha von Stephena, generalnego poczmistrza pruskiego. Jednak i on musiał czekać aż cztery lata na to, by karty pocztowe zostały uznane za pomys ł nowatorski i wart uznania. Emanuel Herrman, profesor ekonomii udowodnił, że ten sposób porozumiewania się i składania sobie życzeń to oszczędność czasu i papieru. Ta argumentacja prawdopodobnie spodobałaby się ekologom, oczywiście, gdyby już wówczas działali.

Pierwsze kartki pocztowe wysyłane były jedynie w obrębie poszczególnych krajów. W korespondencji międzynarodowej nadal trzymano się zwyczaju pakowania zarówno listów, jak i kartek w koperty.

Z czasem życzeń wysyłania świątecznych kart pocztowych upowszechnił się i wszedł do kanonu tradycji bożonarodzeniowych. Co roku w okresie świątecznym poczty wszystkich krajów przeżywały prawdziwe oblężenie. A brak kartki od znajomych lub rodziny traktowany był jak afront, w niektórych kręgach długo pamiętany. Dziś tradycyjne pocztówki zastępowane są przez różnego rodzaju e-kartki, których ciekawy wybór można znaleźć na www.kartkaswiateczna.pl.

W Polsce kartki świąteczne zaczęto wysyłać na większą skalę dopiero na początku dwudziestego wieku. Początkowo były one robione ręcznie, obowiązkowo umieszczano na nich worek prezentów i złotowłose aniołki. Obecnie kartki pocztowe to małe dzieła sztuki, często są to trójwymiarowe konstrukcje z papieru z dołączoną pozytywką wygrywającą kolędę.

Sama nazwa „pocztówka” też ma swoją historię. Nazwa została zgłoszona na konkurs przez samego Henryka Sienkiewicza i wygrała z takimi propozycjami jak liścik, listówka, pisanka i otwartka.