Świeżo upieczeni rodzice mają obecnie tak szeroki wybór produktów dla dzieci, że można mówić o prawdziwej klęsce urodzaju. Jak pośród tylu rzeczy odsiać te, które są niezbędne, które zupełnie niepotrzebne, a które całkiem przydatne? Jedną z ciekawostek, która pojawiła się w ostatnich czasach, są maty piankowe. Można zakwalifikować je do grupy produktów, bez których da się przeżyć mając małe dziecko, ale jednak są one na tyle przydatne i ułatwiające życie, że znajdują coraz to nowych nabywców.

Czy warto kupić dziecku matę piankową?Maty piankowe mają zastosowanie praktyczne, ale i co ciekawe – edukacyjne. Nie jest to tylko miejsce, na którym dziecko może się bawić, zamiast dywanu, choć maty dobrze izolują też malucha od podłogi, chroniąc go przed zimną temperaturą. Ich najważniejszą zaletą jest jednak to, że dostarczają dziecku mnóstwo rozrywki, a podczas tych zabaw także uczą i rozwijają.

Maty piankowe sprawdzą się jako prezent dla dzieci od około trzech miesięcy do roku. Najmłodsze maluchy będą po prostu leżeć i obserwować kształty i kolory zabawek, które połączone są z matą. Wraz z biegiem czasu zaczną w końcu do nich sięgać.

Po przekroczeniu szóstego miesiąca dzieci leżą na matach na brzuszkach, a nawet próbują raczkować. Śmiało dotykają zabawek i części maty, badają ich miękkość, sięgają do tych elementów, które wydają odgłosy. Z upływem czasu dziecko dostrzega coraz więcej rzeczy na macie i zaczyna odkrywać ich zastosowanie. To sprawia, że mata nie jest zabawką, która szybko się znudzi czy wyjdzie z użytku. Nowoczesne maty edukacyjne zostały tak zaprojektowane, żeby cieszyć dziecko przez długi czas i pobudzać je do aktywności coraz to nowszymi bodźcami. Bo takie jest też główne zadanie mat – mają one rozbudzać wzrok i dotyk dziecka, często także i jego słuch, jeśli posiadają dodatki w postaci piszczących, grających czy szumiących elementów.

Najczęściej spotykane maty mają postać miękkiego dywanika, czy bardziej kołderki z pałąkami, które mają wokół podoczepiane różne zabawki. Innym rodzajem mat piankowych są te w postaci puzzli – w sklepach można znaleźć je pod nazwą puzzle podłogowe. Te drugie polecane są zwłaszcza dla troszkę starszych dzieci. Idealnie pobudzą rozwój ich zdolności psychomotorycznych, a także pomogą kształtować i rozwijać koncentrację.

Wybierając maty dla dzieci warto brać pod uwagę rodzaj materiału zastosowanego do ich produkcji. Najlepszym wyborem będą maty piankowe wyprodukowane w UE, posiadające certyfikaty bezpieczeństwa. Wtedy będziemy pewni, że nie zaszkodzą one w żaden sposób dziecku.

Przykładowe maty wykonane z pianki można znaleźć na stronie: http://mamaplus.pl/t/k/zabawki-i-pojazdy/maty-piankowe.